Cafeneaua Pufoaselor
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Cafeneaua Pufoaselor


 

 Dulceata de trandafiri

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
E_daria
Ceai negru
Ceai negru
E_daria


Numarul mesajelor : 227
Data de inscriere : 04/06/2008

Dulceata de trandafiri Empty
MesajSubiect: Dulceata de trandafiri   Dulceata de trandafiri EmptyDum Iun 08, 2008 9:33 pm

Astazi al fost la tara la o matusa care are o gramada de trandafiri pt dulceata si din vb in vb am placat de la ea cu o sacosa plina... acasa am taiat partea alba de la petale ai am cautat o reteta pt ca e prima data cand fac aceasta dulceata... spar sa reusesc iata si reteta pe care o folosesc.


Ingrediente

1 kg zahar
750 ml apa
250g petale de trandafiri cu partile albe taiate
jumatate lingurita sare de lamaie
zeama de la 1 lamaie


Mod de preparare

Cand se culeg petalele de la fiecare trandafir, acestea se prind toate odata in mana si li se taie partea alba deodata, inainte de a se risipi. Daca nu s-a facut aceasta la cules, petalele se asaza in manunchi, unele peste altele cu partea alba in aceeasi directie si apoi se taie;

Se pune la fiert zaharul cu apa si cu zeama de lamaie, pana ce se leaga bine.
In timpul fiertului, se strange cu lingura spuma care se formeaza, pana cand siropul se curata bine;

In timpul cat se leaga zaharul, se pune sarea de lamaie peste petalele de trandafiri si se framanta bine cu mana, pentru a inviora culoarea si pentru ca acestea sa se intareasca si sa nu se rupa la fiert;

Cand siropul s-a legat, se pun petalele de trandafir astfel pregatite si se lasa sa fiarba pana va avea culoare rosiatica si petalele vor pluti in tot siropul pana in fundul cratitei, atunci cratita se ia de pe foc;

Dulceata de trandafiri este una din cele mai parfumate si mai ieftine dulceturi, mai ales daca ai in gradina, trandafiri din soiul potrivit. Dulceata de trandafiri este usor de facut si pastreaza tot parfumul trandafirilor. Dulceata de trandafiri este o dulceata pe placul copiilor

Se pune in borcane dupa ce s-a racit bine.
Sus In jos
E_daria
Ceai negru
Ceai negru
E_daria


Numarul mesajelor : 227
Data de inscriere : 04/06/2008

Dulceata de trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: Dulceata de trandafiri   Dulceata de trandafiri EmptyLun Iun 09, 2008 2:46 pm

cheers cheers am terminat dulceata a iesit tare buna... yamiiiiiiii o sa pun si cateva poze e destul de simpluta de facut numai ca trebuie sa ai grija la cat e de tare folul.pupici la pufoase
Sus In jos
Admin
Admin-Irish Coffee
Admin-Irish Coffee
Admin


Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 04/06/2008

Dulceata de trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: Dulceata de trandafiri   Dulceata de trandafiri EmptyMar Iun 10, 2008 8:22 am

yupppyyy, venim la dulceata azi Laughing cheers cheers cheers
Sus In jos
https://cafeneauapufoaselor.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Dulceata de trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: Dulceata de trandafiri   Dulceata de trandafiri Empty

Sus In jos
 
Dulceata de trandafiri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sirop de trandafiri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cafeneaua Pufoaselor :: Pufoase gospodine :: Camara cu bunatati :: Dulceata-
Mergi direct la: