Cafeneaua Pufoaselor

Distribuiți | 

Rulada din piept de pui cu cascaval

In jos 
AutorMesaj
E_daria
Ceai negru
Ceai negru

Numarul mesajelor : 227
Data de inscriere : 04/06/2008

MesajSubiect: Rulada din piept de pui cu cascaval   Vin Oct 31, 2008 10:03 pm

Avem nevoie de:
- piept de pui dezosat (de obicei folosesc un piept si inca jumatate)
- 3 oua
- 2 linguri smantana
- cascaval (aproximativ jumatate de kg, deseori combin si cu cascaval afumat, pentru savoare)
- sare, piper, verdeata, cubulete din diferite muraturi pentru cine prefera

Se tapeteaza cu folie de aluminiu o tava de chec si se pune apoi un strat de piept de pui batut ca pentru snitel (eu nu il bat foarte subtire). Acesta se aseaza in asa fel incat sa fie si marginile ridicate.
Apoi se pun felii de cascaval taiate mai gros, apoi un alt strat de piept de pui batut (folosesc aici partea din interior a pieptului de pui).
Peste se pune cascaval ras, din abundenta, iar la sfarsit se toarna uniform cele 3 oua batute cu smantana, faina si sarea, piperul, verdeata. Ultima data am pus in aceasta compozitie si gogosar din otet taiat f marunt, si a iesit tare bun.
Se coace la foc potrivit pana se rumeneste, la cuptorul meu aprox. 45 de minute. Eu verific cu scobitoarea mereu sa vad daca e copt pieptul de pui!

"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Rulada din piept de pui cu cascaval
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cafeneaua Pufoaselor :: Pufoase gospodine :: Pentru adulti :: Retete des folosite :: Aperitive-
Mergi direct la: